Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the twentyseventeen domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/wp-includes/functions.php on line 6121 Jak napisać tekst piosenki: praktyczny poradnik dla początkujących – Piosenkopisanie

Jak napisać tekst piosenki: praktyczny poradnik dla początkujących

Najcudowniej jest, kiedy przychodzi wena. Rach, ciach i przy gotowaniu zupy wpada nam do głowy piosenka. Od razu w całości, od razu z melodią, jakby już wcześniej, w jakimś alternatywnym wszechświecie ta piosenka gdzieś istniała i tylko czekała, żeby ją odkryć.

I czasem tak jest. Ale czasem ta wena wyczerpuje się po pierwszym wersie. A czasem nie przychodzi w ogóle, a terminy gonią, bo na przykład potrzebny nam tekst na próbę, która jest pojutrze.

Dlatego dobra wiadomość jest taka, że pisanie tekstów piosenek to nie tylko sztuka, wena i flow, ale także rzemiosło – zbiór praktycznych umiejętności, które można opanować.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem tekstów piosenek, warto poznać kilka podstawowych zasad.

  1. Zacznij od pomysłu. Bo najważniejsze jest to, co daną piosenką chcesz powiedzieć innym. Teksty piosenek mogą się zrodzić się z emocji, wspomnień lub historii, które chcesz przekazać. Mogą też brać się z inspiracji literaturą, muzyką, czy nawet spacerem po pięknej, nowej okolicy. Trudno jest pisać o niczym (choć nie jest to niemożliwe).
  2. Wybierz strukturę swojej piosenki. Jeden z najpopularniejszych układów to: zwrotka-refren-zwrotka-refren-most (bridge)-refren. Ale tak naprawdę to od Ciebie zależy, ile będzie zwrotek, w którym miejscu pojawi się refren i czy napiszesz też bridge albo pre-chorus. Piosenki, które mają za cel dobrze się słuchać w serwisach streamingowych, często zaczynają się od refrenu. Piosenki artystyczne często mają dużo więcej niż dwie zwrotki. Struktura piosenki to Twój artystyczny wybór. Zadbaj o to, żeby był spójny z Twoimi celami.
  3. Zabawa słowami. Używaj metafor, porównań i różnorodnych środków stylistycznych. Wymyślaj swoje słowa, szukaj niebanalnych rozwiązań. Korzystaj ze słowników i zapisuj sobie ciekawe frazy, które przez przypadek powiesz lub usłyszysz w jakiejś rozmowie. Dużo czytaj, żeby rozwijać swoje słownictwo. I nie bój się eksperymentować.
  4. Pamiętaj, że piosenka jest do śpiewania. To ważne, bo piosenka nie musi dobrze wyglądać na papierze. Czasem jest tak, że dojrzewa i nabiera sensu dopiero w połączeniu z melodią. Ale z tego powodu tekst i melodia muszą tworzyć harmonijną całość. Upewnij się, że Twój tekst da się zaśpiewać: że nie jest zabójczy dykcyjnie, że przewiduje pauzy na oddech i ma odpowiednio rozłożone akcenty.
  5. Rewizja i edycja. Kiedy napiszesz cały tekst, to pamiętaj, że to dopiero pierwszy etap. Odkładaj swój tekst, a potem wracaj do niego i wprowadzaj poprawki, jeśli to potrzebne. Wykreślaj wszystko, co Ci zgrzyta. Doprecyzuj niejasności. Skoryguj błędy. Wyrzuć banał. Skonsultuj tekst z kimś, kto może Ci coś podpowiedzieć w kwestiach językowych czy interpretacyjnych. Tekst nie musi urodzić się doskonały – prawdę mówiąc, nieczęsto się to zdarza. Poprawki są ok.

A, no i najważniejsza zasada. Pisz. Pisz jak najwięcej. Nabieraj wprawy. Napisz sto kiepskich tekstów, żeby potem napisać jeden dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *