Najcudowniej jest, kiedy przychodzi wena. Rach, ciach i przy gotowaniu zupy wpada nam do głowy piosenka. Od razu w całości, od razu z melodią, jakby już wcześniej, w jakimś alternatywnym wszechświecie ta piosenka gdzieś istniała i tylko czekała, żeby ją odkryć.
I czasem tak jest. Ale czasem ta wena wyczerpuje się po pierwszym wersie. A czasem nie przychodzi w ogóle, a terminy gonią, bo na przykład potrzebny nam tekst na próbę, która jest pojutrze.
Dlatego dobra wiadomość jest taka, że pisanie tekstów piosenek to nie tylko sztuka, wena i flow, ale także rzemiosło – zbiór praktycznych umiejętności, które można opanować.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem tekstów piosenek, warto poznać kilka podstawowych zasad.
Zanim napiszesz swój pierwszy tekst piosenki, pamiętaj o tych kilku podpowiedziach:
- Zacznij od pomysłu. Bo najważniejsze jest to, co daną piosenką chcesz powiedzieć innym. Teksty piosenek mogą się zrodzić się z emocji, wspomnień lub historii, które chcesz przekazać. Mogą też brać się z inspiracji literaturą, muzyką, czy nawet spacerem po pięknej, nowej okolicy. Trudno jest pisać o niczym (choć nie jest to niemożliwe).
- Wybierz strukturę swojej piosenki. Jeden z najpopularniejszych układów to: zwrotka-refren-zwrotka-refren-most (bridge)-refren. Ale tak naprawdę to od Ciebie zależy, ile będzie zwrotek, w którym miejscu pojawi się refren i czy napiszesz też bridge albo pre-chorus. Piosenki, które mają za cel dobrze się słuchać w serwisach streamingowych, często zaczynają się od refrenu. Piosenki artystyczne często mają dużo więcej niż dwie zwrotki. Struktura piosenki to Twój artystyczny wybór. Zadbaj o to, żeby był spójny z Twoimi celami.
- Zabawa słowami. Używaj metafor, porównań i różnorodnych środków stylistycznych. Wymyślaj swoje słowa, szukaj niebanalnych rozwiązań. Korzystaj ze słowników i zapisuj sobie ciekawe frazy, które przez przypadek powiesz lub usłyszysz w jakiejś rozmowie. Dużo czytaj, żeby rozwijać swoje słownictwo. I nie bój się eksperymentować.
- Pamiętaj, że piosenka jest do śpiewania. To ważne, bo piosenka nie musi dobrze wyglądać na papierze. Czasem jest tak, że dojrzewa i nabiera sensu dopiero w połączeniu z melodią. Ale z tego powodu tekst i melodia muszą tworzyć harmonijną całość. Upewnij się, że Twój tekst da się zaśpiewać: że nie jest zabójczy dykcyjnie, że przewiduje pauzy na oddech i ma odpowiednio rozłożone akcenty.
- Rewizja i edycja. Kiedy napiszesz cały tekst, to pamiętaj, że to dopiero pierwszy etap. Odkładaj swój tekst, a potem wracaj do niego i wprowadzaj poprawki, jeśli to potrzebne. Wykreślaj wszystko, co Ci zgrzyta. Doprecyzuj niejasności. Skoryguj błędy. Wyrzuć banał. Skonsultuj tekst z kimś, kto może Ci coś podpowiedzieć w kwestiach językowych czy interpretacyjnych. Tekst nie musi urodzić się doskonały – prawdę mówiąc, nieczęsto się to zdarza. Poprawki są ok.
A, no i najważniejsza zasada. Pisz. Pisz jak najwięcej. Nabieraj wprawy. Napisz sto kiepskich tekstów, żeby potem napisać jeden dobry.