Blokada pisarska jest zmorą chyba większości osób tworzących teksty – nie tylko piosenek. Są takie dni, kiedy teksty piszą się same. A potem przychodzi ONA i Cię paraliżuje. Siedzisz, myślisz, próbujesz, zaczynasz, skreślasz, rwiesz włosy z głowy – a efektów brak.
Skąd się bierze ten stan? I co zrobić, żeby wyrwać się z tego martwego punktu? O tym można by napisać wiele artykułów – i pewnie niejeden jeszcze napiszę. Ale dziś zacznę od niepopularnej opinii.
To, o czym rzadko można przeczytać w poradnikach pokonywania zastoju twórczego to fakt, że blokada pisarska czasem wynika nie z braku pomysłów i inspiracji, a z braku narzędzi.
Jasne, zdarzają się osoby, które piszą zupełnie intuicyjnie i ich teksty są wspaniałe od pierwszego do ostatniego wersu. Ale w przypadku większości osób sprawdzi się zasada, że pisanie tekstów piosenek to nie tylko wena, ale i warsztat.
Tekst piosenki ma mniej swobody i wolności niż wiersz, szczególnie współczesny. Piosenka ograniczona jest dość mocno swoją formą, a to sprawia, że bez solidnych fundamentów technicznych łatwo utknąć, nawet jeśli wena dopisuje.
Dlatego, jeśli natchnienie przychodzi, ale nic to nie zmienia i teksty nie chcą się narodzić, spróbuj podejść do tego zadania bardziej metodycznie.
Rozwijaj swój warsztat, ucząc się technik pisarskich: rytmiki, rymów, budowania narracji. Ćwicz, ale nie tylko pisząc teksty – baw się słowami. Twórz… no nie wiem – haiku, rymowanki, limeryki, baw się metaforami. Im więcej użyjesz rozmaitych słów i im więcej połączeń między nimi stworzysz, tym łatwiej znajdziesz te odpowiednie, kiedy usiądziesz do piosenki.
I pamiętaj: kreatywność to dynamiczny proces. Nawet najlepszym, najbardziej wprawionym autorkom i autorom zdarzają się dni, kiedy kartka pozostaje pusta. Ale kto wie, być może to właśnie regularna praca nad warsztatem sprawi, że te dni będą zdarzać się rzadziej?
PS. Jeśli chcesz rozwijać swój warsztat, mam dla Ciebie kilka propozycji.
- Zaglądaj regularnie na ten blog, publikuję tu teksty dotyczące różnych zagadnień związanych z piosenkopisaniem.
- Kup podręcznik “Piosenkopisanie” – to cztery rozdziały, z których dowiesz się jak pobudzać swoją kreatywność, nauczysz się opowiadać historie w piosenkach i opanujesz tajniki technik piosenkopisarskich, związanych z rymem, rytmem, strukturą, czy odpowiednim użyciem słów i stylu.
- Obserwuj kanały Wrocławskiej Szkoły Śpiewu, na których pojawiają się informacje o warsztatach piosenkopisania, które prowadzę w różnych miastach w Polsce.
- Zapisz się na konsultacje indywidualne, podczas których pomogę Ci rozwiązać Twoje konkretne problemy piosenkopisarskie.