Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the twentyseventeen domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/wp-includes/functions.php on line 6121 Rytm słów – jak pisać teksty, które współgrają z muzyką? – Piosenkopisanie

Rytm słów – jak pisać teksty, które współgrają z muzyką?

Jedną z rzeczy, które najbardziej szkodzą piosence, jest tekst, który nie współgra z melodią. Słowa potykają się o nuty, a rytm chwieje się w niekontrolowany sposób. Jak tego uniknąć?

Po pierwsze pamiętaj, że rytm zapisany w samym tekście to klucz. Nie zawsze myślimy o tym w ten sposób, ale słowa mają już w sobie konkretny rytm. Wyrażamy go akcentem wyrazowym i akcentem zdaniowym. Kiedy składamy ze sobą słowa, w pewnym sensie ukrywa się już w nich melodia, która musi być spójna z tą zapisaną w muzyce.

Nie da się odkryć rytmu słów, patrząc na nie na kartce. Trzeba sobie powiedzieć tekst na głos, albo chociaż wymamrotać pod nosem.

  • Czy w słowach, które wypowiadasz, słyszysz jakąś regularność rytmiczną?
  • Czy jest jakiś fragment tekstu, o który się potykasz, który wybija Cię z te regularności?
  • Czy melodia zapisana w tekście pierwszej zwrotki pasuje do tej z drugiej zwrotki?

Możesz też do tego podejść od drugiej strony. Zanim usiądziesz do pisania, posłuchaj melodii, pod którą chcesz pisać, lub wystukaj sobie rytm, który pasuje do danej piosenki. Zacznij od prostych fraz, które do tej melodii, czy do tego rytmu pasują. Nie musisz od razu napisać gotowego, idealnego tekstu.

Nie bój się pisać na próbę, nawet jeśli pierwsze wersje Twojego tekstu będą chaotyczne na przykład pod względem znaczeń. To są Twoje place holdery, słowa tymczasowe, które potem zastąpisz tymi właściwymi, pasującymi do melodii, którą stworzysz. Potraktuj to ćwiczenie jako wprawkę melodyczno-rytmiczną.

I jeszcze jedna wskazówka. Pamiętaj, że słowa w piosence muszą oddychać (nie wspominając już o osobie, która ma te słowa zaśpiewać). Zadbaj o miejsca na pauzy, akcenty i wybrzmienie słów i dźwięków. Nawet jeśli nie piszesz dla siebie, spróbuj zaśpiewać tekst, zanim zapiszesz go na dobre i wyślesz do dalszych prac nad piosenką. Sprawdź, czy tekst dobrze siedzi w muzyce i w oddechu.

Kiedy Twój tekst zacznie się kleić rytmicznie, poczujesz to w ciele – jakby słowa i melodia nagle zaczęły tańczyć razem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *